Kimya sektöründe 34 yıllık deneyim ve tecrübe

Potasyum Permanganat (KMnO4)

Potasyum Permanganat uygulamaları, Parazitler için çok etkili bir Kimyasal Hammadde tabanli tedavi yöntemidir. Ancak, Toksik özellikleri olduğundan dolayı Tehlikeli bir Tedavi Yöntemidir.

Potasyum Permanganat, Kimya Uygulamalari konusunda Tecrübeli ve bu Kimyasalin özelliklerinine göre Uygulama Yönetmleri konusunda bilgi sahibi ehil Uzmanlar tarafindan yapilmasi son derece önemlidir.

Potasyum Permanganat Uygulamaları, bazı Balık Hastalıklarına karşı son derece faydalı bir uygulamadir. Trichodina,Costia ve Chilodonella da dahil olmak üzere bir dizi Protozon Parazitin yanı sıra Monogenean Flukes, Gyrodactylus(Deri Flörtleri) ve Dactylogyros (Solungaç Yosunlari) na karşi son derece etkilidir. Potasyum Permanganat etkili bir Anti Parazit tedavisine ek olarak Bakteriyel Solungaç hastaliğina ve Cilt Ülseri gibi Bakteriyel Hastalıklara da yardımcı olmaltadir. Potasyum Permanganat aynı zamanda çözünmüş organik maddeleri oksitleyerek biyolojik oksojen talebini azaltip su kalitesini ve berraklığını geliştirir.

Potasyum Permanganat ilaç mıdır?

Potasyum Permanganat, bir çok hastalık tedavisinda kullanılmasına rağmen bir ilaç değildir. Potasyum Permanganat Yüksek dozajlarda uygulanmasi durumunda Cilt ve Solungac gibi narin dokularin ciddi korozyona ugramasina neden olan Kostik bir Alkali dir. Potasyum Permanganat Organik madde ile reaksiyona giren çok Reaktif Kimyasaldir.

Potasyum Permanganat Oksitleyici bir Kimyasal mıdır?

Potasyum Permanganat,Oksijen genellikle iyi huylu bir element gibi görülür. Bununla birlikte Oksijen atomlari bazı oksitleyici reaksiyonlarda salındiği gibi son derece reaktiftir. Oksojen içeren Ortak bir Reaksiyon Ateş ve Havai Fişek gibi Özellikler göstermektedir. Daha yavaş bir tepkime düşünecek olursak Demirin Paslanması en radikal örnektir.Bu nedenle tüm Oksitleyici ajanlarda olduğu gibi Potasyum Permanganat da uygulanmadan önce Havuzun Hacmi ve hesaplanan dozaj miktari 2 veya 3 defa kontrol edilmelidir.

Potasyum Permanganat'ın Tepkime Reaksiyonlari

Potasyum Permanganat, bu reaksiyonlar sirasinda Mn04(-) 2 Oksijen Atomu kaybeder ve çözünmeyen Manganez Di Oksit (Mn02) ye indirgenir. Ayrılan Oksijen Atomlari diğer Organik moleküllerle agresif bir şekilde tepkimeye girerler. Costia, Trichodina ve Flukes gibi bakteri ve Parazitleri öldüren bu Reaktif ozelliktir.

Potasyum Permanganat'ın Balık Havuzlarinda ki Uygulamalari

Çok kullanışlı bir Hastalik tedavi yöntemi olmasına karşılık, organik materyallere olan zaafı nedeniyle Tedaviyi zor ve Tehlikeli bir tedavi haline getirmektedir. Uygulama yapildiği ve temas ettigi tüm organik maddelerle kolayca tepkimeye girebilir. Gölet yosun, partikül veya çözünmüş organik bileşikler gibi herhangi bir partiküllü materyal içeriyorsa, Potasyum Permanganat uygulamasi ile gerçekleşecek olan olsidasyon reaksiyonunun büyük bir kısmı yok etmeyi amacladiğımız Parazit veya Bakterilerden ziyade bu Organillerle gerçekleşecektir. Bu nedenle Potasyum Permanganat tedavileri çok yeşil sularda etkili olmayacaktir.

Bu gibi yoğun Organik Materyal içeren Havuzlarin tedavisinde,tepkimeye girmemis Manganat İyonunun uygun miktarda olmasi gerekmektedir.Ve bunun çok iyi hesaplanmiş olmasi gerekmektedir. Costia,Trichodina ve Flukes gibi Bakterilere ve Parazitlere karşı etkili olan bu kalıntı Potasyum Permanganat seviyesidir.

Acıkcası çözünmüş ve Partiküllü Organiklerin seviyesi göletten gölete önemli ölçüde değişir. Birçok faktöre bağlı olarak buradaki Partiküllü Organiklerin miktarina bağlı olarak Postasyum Permanganat kalintisi düşükse tedavi uygulamasi hale gelebilir. Potasyum Permanganat kalintisi yüsek ise zararlı ve muhtemelen ölümcül olacaktir.

Potasyum Permanganat'in Kullanım Alanları

• Potasyum Permanganat içme Suyu Aritma Tesislerinde suyun artılmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.
• Potasyum Permanganat,Tekstil Sektöründe(Denim&Jean alaninda) renkleri açmak veya ağartmak amacıyla kullanılmaktadir.
• Potasyum Permanganat Rafinerilerde saflaştırmaya yardımcı Kimyasal Madde olarak kullanılmaktadır.
• Potasyum Permanganat, Tıbbi alanda Bazı ilacların üretiminde (Apse temizlenmesinde,Ülser tedsvisinde, yaralarin iyilestirilmesinde ve özellikle de bazı enfeksiyonlarin olusturduğu Akut dermatolojik rahatsizliklerin tedavi edilmesine yardımcı olan, İlaçlarin üretiminde kullanilan bir İnorganik Tuzdur.
• Potasyum Permanganat, çozeltileri zehirlenmeden kaynaklanan mide yıkamalarında kullanılir.
• Potasyum Permanganat Boya sanayisinde,
• Potasyum Permanganat Balık Üretim çiftliklerinde Akvaryum ve Balık havuzlarını berraklaştırmak için,
• Potasyum Permanganat Yaralarin iyilestirilmesi amaciyla yapilan bakimlarda,
• Potasyum Permanganat Cilt Antisepsisi oluştuğunda,
• Potasyum Permanganat Fotoğrafcılık sektöründe ağartma banyosunda
• Potasyum Permanganat Cilde Dezenfeksiyon yapmak amacıyla. Kullanılmaktadir.