Kimya sektöründe 34 yıllık deneyim ve tecrübe

Hidroklorik Asit (Tuzruhu)

hidroklorik asit

Hidroklorik asit hidrojen ve klor elementlerinden oluşan, oda sıcaklığı ve normal basınçta gaz halinde bulunan kimyasal bileşiktir. Halk arasında tuz ruhu olarak da bilinir.

Tuz Ruhu, kimyadaki ana maddelerden biridir. Bu asit, birçok küçük çaplı sanayi dalında kullanılmaktadır. Deri işlemeciliği, ev temizliği, inşaat sanayisi bunların başında gelmektedir. Petrol araştırmalarında, kayaların içine Tuz Ruhu enjekte edilerek, petrolün varlığı ve/veya kalitesi hakkında bilgi toplanabilmektedir. Asit, ayrıca gıda sektöründe katkı maddelerinin yapımında kullanılmaktadır.Özellikle yapay gıdalarda ve vitaminlerde üretim aşamasında Tuz Ruhuten yararlanmaktadır. Hidroklorik asit, çeşitli farklı iş alanlarında kullanımı bulunan bir tür inorganik asittir. Asidin derişimi, kullanıldığı iş sahasına göre değişkenlik göstermektedir. Hidroklorik asit, çeliğin dekapajı, organik bileşiklerin oluşturulması, inorganik maddelerin sanayi dallarında üretimi ve pH dengesinin sağlanması için bir çok sanayi alt dalında kullanılır.

Tuz Ruhu, sağladığı kolaylıkların yanında, zehirli bir maddedir ve insan dokuları başta olmak üzere çoğu yüzeye büyük tahribat verir. Bu nedenle bu asit ile çalışılırken güvenlik önlemleri en üst düzeyde tutulmalıdır. Asit, toksik olmasının yanında, gözler ve deri için tahriş edicidir, deride yanıklara neden olmaktadır ve solunum sistemi için tahriş edici özellik taşımaktadır.

Asetik asit bileşikleri sadece koruyucu olarak değil, şelatlayıcı, asitleştirici ve lezzet verici olarak da fonksiyon görmektedir.Soğutulmuş ürünler, şeker ya da tuz konsantrasyonu yüksek ürünlerde kullanılan asit miktarı düşürülebilmektedir.

Kullanım Alanları

Petrol sanayi, kimya sanayi, ilaç sanayi, boya sanayi, kağıt sanayi, tekstil endüstrileri, reçine rejenerasyonu, dekapaj, içme kullanma suları pH düşürücü, metal klorürleri üretiminde kullanılır.Ambalaj Şekli

Asetik asit ürünlerimizin sevkiyatı IBC, PVC bidon ve tanker ile yapılmaktadır.


Hidroklorik Asit ürününe ait analiz sertifikasını görüntülemek için lütfen tıklayınız.
Hidroklorik Asit ürününe ait güvenlik bilgi formunu görüntülemek için lütfen tıklayınız.