Kimya sektöründe 34 yıllık deneyim ve tecrübe

Hidrojen Peroksit

Halk arasında oksijenli su olarak bilinir ve antiseptik özelliği nedeniyle pansumanlarda kullanılır. oksijenin -1 değerlik aldığı bileşiktir. oksijen çoğunlukla -2 değerlik aldığından ender bir durum olarak nitelendirilir.

Hidrojen peroksit (H2O2) soluk mavi renkte; sulandırıldığında ise renksiz hale gelen bir bileşiktir. Hidrojen peroksitin akmazlık değeri, sudan daha yüksektir. Çok güçsüz bir asit olan bileşik; özellikle kâğıt sanayinde kâğıtlara beyaz renk vermek için üretilmektedir. Bileşik ayrıca dezenfektasyon, oksitleme, antiseptik üretimi ve roket yakıtı üretiminde de kullanılmaktadır.

İnsan vücudunda bu molekülü parçalamak üzere karaciğerde üretilen katalaz adlı bir enzim yer almaktadır. Bu enzim, hidrojen peroksit molekülünü parçalayarak su ve oksijen molekülü eldesi sağlar.

Saç kökündeki hücreler tarafından her yaşta az miktarda üretilen hidrojen peroksit deride birikerek saçların beyazlamasına neden olur. Tekstil sektöründe tekstil materyalini ağartmak için kullanılır. Matbaa sektöründe kağıt hamurunu beyazlatmak için kullanılır.

Kullanım Alanları

Maden sektöründe çeşitli maddelerin zehirleyici etkilerinin giderilmesinde, metalurji sektöründe metalik yüzey oluşturmada, kozmetik, ilaç ve gıda paketleme sektörlerinde sterilizasyonda, atık su arıtmada, çözünmüş oksijen sağlamada ve zehirleyici etkinin giderilmesinde, kumaştaki renk bozukluğunu zarar vermeden beyazlatmada, kağıtlara, ahşap yüzeylere, yün, ipek, yağ ve bazı yiyecekleri beyazlatmada kullanılır.


Hidrojen Peroksit ürününe ait analiz sertifikasını görüntülemek için lütfen tıklayınız.
Hidrojen Peroksit ürününe ait güvenlik bilgi formunu görüntülemek için lütfen tıklayınız.