Kimya sektöründe 34 yıllık deneyim ve tecrübe

Asetik Asit

Bir organik asit çeşidi olan asetik asit , sirkeye ekşi tadını ve keskin kokusunu vermesiyle bilinir. Suda tamamen çözünür.Sirkenin oluşturduğu asitli ortam gıdaların bozulmasına neden olacak çoğu mikroorganizmanın büyümesini engeller. Bu yüzden turşulama sebzelerin ömrünü uzatmak için etkili bir yöntemdir. asetik asit; katıldığı ürünlerde koruyucu, şelatlayıcı, asitleştirici, lezzet verici ve solvent olarak uygulanmaktadır.

Sanayide asetik asitin geniş bir kullanım alanı vardır, çoğu kimyasalın üretiminde hammadde olarak kullanılır. En önemli kullanımı vinil asetat üretimidir ve bundan elde edilen polivinil asetat tahta tutkalı olarak kullanılır.

Asetik asit ecza endüstrisinde önemli kimyasal maddedir. Mesela aspirinin elde edilmesinde bol miktarda harcanır. Aset anhidrid ile asetik asit, selülozdan selüloz triasetat elde etmede kullanılır. Selüloz triasetatdan, asetat iplikleri elde edilir. Selüloz asetattan, fotoğraf filimleri ve ışığı geçirici Kağıtlar elde edilir. Asetik asitten yapılan etil asetat vernik imalinde kullanılır. Asetik asit, mikrop ve haşere öldürücü olan Bakır asetat ve bakır aseto arsenitin başlangıç maddesidir. Asetik asit matbaacılıkta kullanılan metal Asetatların başlangıç maddesidir.

Asetik asit bileşikleri sadece koruyucu olarak değil, şelatlayıcı, asitleştirici ve lezzet verici olarak da fonksiyon görmektedir.Soğutulmuş ürünler, şeker ya da tuz konsantrasyonu yüksek ürünlerde kullanılan asit miktarı düşürülebilmektedir.

Ayrıca; asetik asit kolay tutuşmayan filmlerde; laklarda, plastiklerde, çeşitli inorganik tuzlarda, örneğin solvent olarak kullanılan potasyum ve bakır asetatlar, amil, butil, etil, metil ve propil asetatlarda kullanılmaktadır.

Kullanım Alanları

Tekstil sanayi, boya sanayi, konserve sanayi, sirke üreticileri, ilaç sanayi, lastik sanayi, selüloz asetat üretimi, asetat plastikleri, asetik asit anhidriti üretimleri, farmosetik ve kozmetik ürünleri, emprenye, apre, dağlama maddelerinin yapımı, kauçuk imalatında koagülatör olarak, deri endüstrisi ve kimyasal preparatların hazırlanmasında kullanılır.Ambalaj Şekli

Asetik asit ürünlerimiz tankerle dökme, IBC, ve PVC bidon olarak ambalajlanmaktadır.


Asetik Asit ürününe ait analiz sertifikasını görüntülemek için lütfen tıklayınız.
Asetik Asit ürününe ait güvenlik bilgi formunu görüntülemek için lütfen tıklayınız.